אילו כלים יכול לתת תואר שני במנהל עסקים לבעל עסק?

ניהול עסק - בין אם קטן ובין אם גדול, בכל תחום שהוא - הוא אתגר של ממש, ובמיוחד במציאות של ימינו, שבה העולם משתנה כל הזמן בקצב מואץ ומחייב את בעלי העסקים להיות עם אצבע על הדופק ולהתאים את העסק לתמורות שחלות סביבו.

לימודי תואר שני במנהל עסקים מקנים כלים יקרי ערך לכל בעל עסק, ומהווים מפתח משמעותי להצלחה עסקית ארוכת טווח ומיצוי הפוטנציאל של העסק. בפרט מאפשרים לימודים מתקדמים אלה ראיה מקיפה הן של המצב בהווה והן של העתיד הקרוב והרחוק, מפתחים חשיבה יצירתית בדרך לפתרונות מיטביים בכל מצב, מעניקים כלים פרקטיים ומשביחים את קבלת ההחלטות בכל התחומים ובפרט בכל הנוגע לשיווק ולפן הפיננסי, כמו למשל האם כדאי לחפש הלוואות בערבות המדינה או שמא להשקיע בחיפוש משקיע אסטרטגי.

איך לתכנן אסטרטגיה עסקית ואיך להוציא אותה לפועל?

לימודי תואר שני במנהל עסקים כוללים שילוב של תיאוריה ופרקטיקה. בהתאם בעלי עסקים ומנהלים בכירים שלומדים במסלולים אלה מקבלים כלים הן בנוגע לתכנון אסטרטגיה עסקית והן בנוגע להוצאתה לפועל.

בהקשר זה כדאי לדעת שמחקרים רבים גילו שסיכוייו של עסק שמתנהל ללא אסטרטגיה מיטבית להצליח נמוכים משמעותית, ועוד יותר קלושים סיכוייו לשגשג לאורך זמן. למרות זאת עסקים רבים מתנהלים מהיום להיום, מגיבים לנעשה סביבם ולא יוזמים, ועל כן אין פלא שהם נכשלים. תכנון האסטרטגיה חייב להתבצע על סמך מודלים שהוכחו כרבי ערך, ובהם למשל מודל פורטר (שממפה 5 כוחות משמעותיים בסביבת כל עסק, והם לקוחות, מתחרים קיימים, מתחרים עתידיים, ספקים ותחליפים, ובהתאם ליחסי הכוחות עם כל אחד מהם מגובשת מדיניות מיטבית) או מודל SWOT (מודל שממפה את חוזקות העסק, את חולשותיו, את ההזדמנויות שלפתחו ואת האיומים עליו, ובהתאם יכול בעל עסק להחליט לנצל את החוזקות כדי לממש הזדמנויות, לנטרל חולשות כדי להימנע מאיומים, להשתמש בחוזקות כדי לנטרל איומים וכו').

המרכיב החשוב השני הוא הוצאה לפועל של אסטרטגיה, ולשם כך מקנים לימודי התואר השני במנהל עסקים כלים להצבת יעדים מדידים, כלים לבקרה תקציבית אפקטיבית וכלים למציאת פתרונות המימון האופטימליים בכל מצב. בהקשר זה חשוב לזכור שבימינו ישנן דרכים רבות להבטיח את מלוא המשאבים הכספיים הדרושים למימוש אסטרטגיה, ובהן קבלת הלוואה עסקית מבנק, השקעה של קרן (למשל קרן הון סיכון), חבירה למשקיעים פרטיים, הלוואות בערבות המדינה, מימון המונים ועוד.

מגוון רחב של סגנונות ניהול

כלי חשוב נוסף שמקנים לימודי מנהל עסקים לתואר שני הוא היכרות עם מגוון רחב של סגנונות ניהול, ובהתאם אפשרות לבחור מביניהם את זה המתאים לכם ביותר. במסגרת מרכיב זה של הלימודים זוכים הסטודנטים גם בכלים לניהול יעיל של זמן, להנעת עובדים בדרכים שונות ומתן פידבקים מקדמים. בנוסף מוקדשת תשומת לב לאופציה של מיקור חוץ (אאוטסורסינג): אם למשל ישנה אפשרות לבחון קבלת הלוואות בערבות המדינה עם בדיקת זכאות בחינם אין סיבה שהפעולה גוזלת הזמן והמשאבים תתבצע בתוך העסק ע"י אנשיו, ובוודאי שלא ע"י בעל העסק בעצמו.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם