לימודי MBA בישראל

MBA בישראל- מבט מהיר

לימודי תואר שני במינהל עסקים הפכו בשנים האחרונות לתוכנית הלימודים החמה ביותר לתואר שני עבור בוגרים רבים שנמצאים בצומת לימודי או מקצועי בקריירה שלהם.

בשל הפופלריות הרבה של המקצוע, רוב מוסדות הלימודים בארץ פתחו תוכניות MBA. כיום ניתן ללמוד לתואר שני במינהל עסקים בלא פחות מ- 15 מוסדות בארץ: אוניברסיטאות, מכללות פרטיות ומכללות ציבוריות, במגוון רחב של התמחויות, ביניהן שיווק, מימון, משאבי אנוש, מערכות מידע ועוד.

לימודי MBA אינם מוגבלים רק לבוגרי תואר ראשון בניהול: הפקולטות לניהול מקבלות לשורותיהן בוגרים מכל הדיסציפלינות- החל מבוגרי הנדסה ומדעי המחשב, ועד לבוגרים של מדעי הרוח ואמנות. מי שסיימו תואר ראשון בתחומים שאין להם קשר למינהל עסקים, יחוייבו בלימודי השלמה בהתאם לתוכנית הלימודים שלהם בתואר הראשון. היקף לימודי ההשלמה משתנה ממוסד למוסד, אולם ככלל, אם אתם נדרשים להשלים עד ארבעה קורסים, תוכלו ללמוד אותם במקביל לתוכנית הלימודים של התואר במינהל עסקים. אם אתם נדרשים להשלים חמישה קורסים ויותר, תיאלצו ברוב המקרים ללמוד אותם בשנת הכנה לפני התואר השני, ורק אז תוכלו להתחיל את התוכנית במינהל עסקים.

איך מתקבלים ל-MBA בישראל?

תנאי הקבלה לרוב תוכניות ה-MBA בארץ מבוססים על שילוב של ממוצע תואר ראשון וציון בחלק הכמותי של מבחן GMAT. בחלק מתוכניות הלימודים תידרשו להציג ממוצע ציונים גבוה יחסית של מעל ל-85 וכן ציון גבוה ב-GMAT, ואילו בתוכניות אחרות ועדת הקבלה תסתפק גם בציון תואר של 80 ומעלה ובציון סביר בבחינת ה-GMAT. ברוב מוסדות הלימודים בארץ תוכלו לקבל פטור מבחינת ה-GMAT בתנאי שממוצע התואר הראשון שלכם גבוה (מעל ל-90 בדך כלל) או בתנאי שסיימתם תואר שני. כמו כן, אם יש לכם ניסיון ניהולי של מספר שנים, תוכלו לקבל פטור מבחינת ה-GMAT על סמך זה. ריאיון אישי אינו נדרש לצורך קבלה למינהל עסקים, אלא אם אתם בוחרים ללמוד בתוכנית Executive MBA (מינהל עסקים למנהלים), שם ריאיון אישי הוא הליך מקובל.

מה לומדים ב-MBA ומתי?

תוכנית הלימודים הסטנדרטית ל-MBA נמשכת שנתיים במסלול עם תזה או בלי תזה. אם אתם מעוניינים לכתוב תזה שתאפשר לכם להמשיך ללימודי תואר שלישי לאחר מכן, קחו בחשבון שהתואר שלכם עשוי להתארך, בשל הזמן שכרוך בכתיבת התזה עצמה.

תוכנית ה-MBA כוללת לימודי חובה בסיסיים הכוללים קורסים בכלכלה, מתמטיקה, חשבונאות, סטטיסטיקה ויסודות הניהול. לימודי הליבה: אלו כוללים קורסים שונים בניהול בדגשים שונים: ניהול התפעול, ניהול משאבי אנוש, ניהול השקעות, אתיקה בניהול ועוד. במקביל ללימודי הליבה, תוכלו לבחור באחת או יותר מהתמחויות שונות, במסגרתה תלמדו קורסים ממוקדים ומתקדמים יותר. בין ההתמחויות הפופלריות נמצאות שיווק ופרסום, מימון, ניהול, מערכות מידע, אסטרטגיה ויזמות.

מכיוון שתוכניות ה-MBA משתדלות להתאים את עצמן לסדר היום של עובדים במשרה מלאה, כמעט בכל מוסדות הלימודים בארץ מערכת השעות של לימודי תואר שני במינהל עסקים (MBA) מרוכזת על פני יומיים בשבוע או פחות מכך. ברוב המקרים, תלמדו באחד מימות השבוע החל משעות הצהריים/אחה"צ ועד לשעות הערב, ובנוסף גם ביום שישי מהבוקר עד הצהריים. מערכת שעות זו פונה באופן מובהק לאנשים העובדים במקביל במשרה מלאה ומעוניינים לרכוש תואר פרקטי. מערכת שעות זו דומה מאוד לזו המכונה בארה"ב part time. בשונה מלימודי ה-part time בארה"ב, לימודי ה-MBA בישראל מאפשרים לכם להשלים את התואר תוך שנתיים. במקביל למערכת השעות המרוכזת קיימת במרבית האוניברסיטאות גם מערכת השעות האוניברסיטאית הרגילה, במסגרתה הקורסים מפוזרים על פני מספר ימים בשבוע. מערכת שעות זו מתאימה במיוחד למי שעובדים במשרה חלקית, כפרילנסרים או כאלו שלומדים במקביל לתואר נוסף (לדוג' מינהל עסקים וראיית חשבון).

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם